Hogyan rendezd be az otthonodat és a kertedet, hogy klímabiztos legyen?
Hogyan rendezd be az otthonodat és a kertedet, hogy klímabiztos legyen?
Egyre többet halljuk, milyen fontos a környezetvédelem, de vajon elgondolkoztunk-e azon, hogyan is készíthetnénk fel az otthonunkat, az éghajlatunkat is érintő, mindenki által érezhető változásokra?
A szakemberek összetett matematikai egyenletek és több évtizednyi meteorológiai adat segítségével éghajlati modelleket készítenek, majd elemzéseknek végeznek.
Ezekből válogatva, összegyűjtöttem azokat a legfontosabb hatásokat, amelyek Magyarországra közvetlenül hatnak és a lehetőségeket, hogy cselekedhessünk, ha szeretnénk előkészíteni az otthonunkat. És miért is fontos mindez? Most még “csekély” befektetésből hosszútávon elkerülhető lesz a komolyabb anyagi kár, amit az éghajlatváltozás okozhat.
Lássuk a legfontosabbakat:
1. Csapadék
Nagy változás mutatkozik a csapadékok terén. 1901-2016 közötti időszakot alapul véve a tavaszi csapadék mennyisége 17%-kal, az őszi pedig 12%-kal csökkent. A jövőre vonatkozó előrejelzések szerint sem lesz több a csapadék, sőt ne a megszokott időben és mennyiségben fog lehullani. Főként tavasszal számíthatunk a villámesőzésekre, amikor hatalmas mennyiségű, akár több hónapnyi eső zúdul le nagyon rövid idő alatt. Sajnos ezzel párhuzamosan egyre hosszabb lesz az aszályos, csapadék nélküli időszak is.
Mi kell átgondolnunk?
• Milyen a tető szerkezete?
• Tiszta a csatorna, az eresz? Vajon elbírja ezt a terhelést?
• Tudom-e gyűjteni az esővizet, hogy a száraz időszakban felhasználhassam?
• Jól zárnak-e a nyílászáróim? Vagy befolyik egy szeles, esős időben a csapadék minden résen?
• A kertet mindenképpen érdemes szárazságtűrő növényekkel betelepíteni.
2. Hőmérséklet/Napfény/UV
Emelkedik a napos órák száma, az évi középhőmérséklet emelkedése 2021-2050 között +2°C. Itt kimagasló értékeket mutat a nyári és a téli időszak, melynek köszönhetően egyre kevesebb lesz az esélye a havas teleknek és egyre emelkedik a trópusi éjszakák száma, ami azt jelenti, hogy tartósan 20°C felett marad a hőmérséklet még éjszaka is.
Mit kell átgondolnunk?
• Van-e lehetőség természetes árnyékolásra?
A kertbe ültetett fák pár év alatt megnőnek, és természetes klímaként árnyékot vetnek a házra és annak környezetére, így biztosítva a kedvező klímát. Mindenképpen szárazságtűrő fajtát válasszunk. Érdemes egyeztetni erről egy kertésszel és figyelembe venni a helyi szabályozásokat is, mert sok pollenadó fajta telepítését korlátozzák az allergiás reakciók miatt.
Tudjuk mennyivel könnyebb térkővel vagy betonnal burkolni a szabad kertfelületeket, mint füvet nyírni, de a nyári melegben ezek még jobban megtartják a hőt, és az esővizet sem nyelik el, ellentétben a zöld felülettel.
• Az ablakok árnyékolása milyen?
A legjobb választás a modern hőtükrös reluxa, amely visszatükrözi a hőt és az UV sugarak egy részét is, így segítve a benti hőmérséklet szabályozását. Kora reggeli órákban érdemes kiszellőztetni a lakást majd besötétítve hagyni, amíg haza nem érkezik a család. A jól szigetelő nyílászárók itt is nagy segítségünkre lehetnek.
• Napelem és napkollektor telepítés?
Ha emelkedik a napos órák száma, akkor értelemszerűen emelkedni fog annak az energiának a mennyisége is, amit a napfény segítségével előállíthatunk. Legyen szó használati melegvízről vagy villamos energiáról, érdemes befektetni, ha a jövő időjárási trendjeit vesszük figyelembe. Amennyiben a villamos energiát elektromos járműbe tápláljuk, a szén-dioxid- kibocsátás 95%-kal csökken a szokványos benzines közlekedési módhoz képest!
Az olyan, kisebb lakberendezési tárgyakkal, mint újra és újra használható ivóvizes palackok (Víztakarékosság - Öko és bio termékek - Nowastehome környezettudatos webshop), fenntartható anyagokból készült fürdőszobai és konyhai kiegészítők (Műanyagmentes otthon - Öko és bio termékek - Nowastehome környezettudatos webshop), a mindennapjainkat tehetjük környezetbaráttá.
Legyen szó a meglévő házunkról, lakásunkról vagy arról milyen ingatlant vásárolnánk a jövőben, érdemes átgondolnunk a felsorolt szempontok alapján min is kell változtatnunk most, hogy 5 év múlva nyugodt szívvel mondhassuk: “mi mindent megtettünk”.
Bózvári Eszter
Biomérnök/klímavédelmi szakértő